Հայաստանի ԱՃԹՆ-ի ազգային զեկույց 2016-2017
Հայաստանի ԱՃԹՆ-ի առաջին ազգային զեկույցը, որը ներկայացնում է 2016-2017թվականներին Հայաստանում մետաղական հանքարդյունաբերության ոլորտը։ Զեկույցը կազմվել է Անկախ ադմինիստրատորի՝ «Էրնսթ ընդ Յանգ» աուդիտորական ընկերության կողմից և հաստատվել է Հայաստանի ԱՃԹՆ ԲՇԽ-ի կողմից։
Զեկույցի կազմման նպատակով Տարածքային  կառավարման և զարգացման նախարարությունը, Բնապահպանության նախարարությունը, Պետական եկամուտների կոմիտեն ինչպես նաև մետաղական օգտակար հանածոների արդյունահանման իրավունք ունեցող բոլոր ընկերությունները համակողմանիորեն բացահայտել են եկամուտների և վճարումների վերաբերյալ տեղեկատվություն՝ ներկայացնելով ՀՀ կառավարության 2018թ. հունիսի  8-ի N 666-Ն որոշմամբ սահմանված հրապարակային հաշվետվությունները։ Անկախ ադմինիստրատորը իրականացրել է եկամուտների և վճարումների վերաբերյալ պետական մարմիններից և ընկերություններից ստացված տեղեկատվության համադրում և ԱՃԹՆ զեկույցում ներկայացրել համադրման արդյունքները։
Համաձայն ՀՀ ԱՃԹՆ ԲՇԽ-ի որոշման՝ համադրվող են համարվել այն կազմակերպությունները, որոնք հաշվետու ֆինանսական տարում ՀՀ պետական բյուջե են վճարել 150մլն դրամին համարժեք կամ դրանից բարձր հարկեր և վճարումներ (բացառությամբ՝ բնապահպանության նախարարությանը վճարված գումարները և մաքսային վճարներն ու տուրքերը): Անկախ ադմինիստրատորը համադրել է 2017թ․ համար 11 ընկերության և 2016թ․ համար 9 ընկերության հրապարակային հաշվետվություններով ներկայացված ֆինանսական տվյալները։
2017Թ ՀԱՄԱԴՐՎՈՂ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՑԱՆԿԸ
1. «ԱԳԱՐԱԿԻ ՊՂՆՁԱ-ՄՈԼԻԲԴԵՆԱՅԻՆ ԿՈՄԲԻՆԱՏ» ՓԲԸ
2. «ԱԽԹԱԼԱՅԻ ԼԵՌՆԱՀԱՐՍՏԱՑՄԱՆ ԿՈՄԲԻՆԱՏ» ՓԲԸ
3. «ԳԵՈՊՐՈՄԱՅՆԻՆԳ ԳՈԼԴ» ՍՊԸ
4. «ԿԱՊԱՆԻ ԼԵՌՆԱՀԱՐՍՏԱՑՄԱՆ ԿՈՄԲԻՆԱՏ» ՓԲԸ
5. «ԼԻԴԻԱՆ ԱՐՄԵՆԻԱ» ՓԲԸ
6. «ԼԵՌ-ԷՔՍ» ՍՊԸ
7. «ՄԵՂՐԱՁՈՐ ԳՈԼԴ» ՍՊԸ
8. «ՄՈՒԼՏԻ ԳՐՈՒՊ» ԿՈՆՑԵՌՆ ՍՊԸ
9. «ՍԱԳԱՄԱՐ» ՓԲԸ
10. «ԹԵՂՈՒՏ» ՓԲԸ
11. «ԶԱՆԳԵԶՈՒՐԻ ՊՂՆՁԱՄՈԼԻԲԴԵՆԱՅԻՆ ԿՈՄԲԻՆԱՏ» ՓԲԸ
2016Թ ՀԱՄԱԴՐՎՈՂ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՑԱՆԿԸ
8. «ԹԵՂՈՒՏ» ՓԲԸ
9. «ԶԱՆԳԵԶՈՒՐԻ ՊՂՆՁԱՄՈԼԻԲԴԵՆԱՅԻՆ ԿՈՄԲԻՆԱՏ» ՓԲԸ
Ընդերքօգտագործողների 2016-2017թթ. հաշվետվություններ PDF XLS
Պետական եկամուտների կոմիտեի 2016-2017թթ. հաշվետվություններ PDF  XLS
Բնապահպանության նախարարության 2016-2017թթ. հաշվետվություններ PDF XLS
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության (համայնքների) 2016-2017թթ. հաշվետվություններ PDF XLS
Հայաստանի ԱՃԹՆ-ի 2017թ. ամփոփ տվյալներ (անգլերեն) XLS
Հայաստանի ԱՃԹՆ-ի 2016թ. ամփոփ տվյալներ (անգլերեն) XLS
• ԱՃԹՆ-ի ստանդարտի 5.2-րդ՝ «Տեղական կառավարման մարմիններ կատարվող փոխանցումները» պահանջի մասով հրապարակված լրացուցիչ տեղեկատվություն բնապահպանական և առողջապահական նպատակային ծրագրերի վեաբերյալ
• ԱՃԹՆ-ի ստանդարտի 6.1-րդ՝ «Սոցիալական ծախսերը» պահանջի մասով հրապարակված լրացուցիչ տեղեկատվություն ընդերքօգտագործողների կողմից համայնքի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանն ուղղված պարտավորությունների վերաբերյալ
*xls ձևաչափով հրապարակված տվյալների համար հիմք են հանդիսացել հաշվետվություն ներկայացրած պետական մարմինների և ընկերությունների պաշտոնատար անձանց էլեկտրոնային ստորագրությամբ վավերացված pdf ձևաչափով հաշվետվությունները։ Խնդրում ենք, տվյալների տարբերությունների դեպքում հիմք ընդունել  pdf ձևաչափով հաշվետվությունների տվյալները։

EITI First Report of Armenia 2016-2017
The first National EITI Report of Armenia, which represents the metal mining sector in Armenia in 2016-2017. The report was compiled by Ernst & Young CJSC, the Independent Administrator, and approved by the EITI MSG of Armenia.
For the purpose of compiling the EITI Report the Ministry of Territorial Administration and Development, the Ministry of Nature Protection, the State Revenue Committee and all mining companies which had been issued a permit for metallic mineral extraction disclosed comprehensive data on revenues and payments, submitted in public reports defined by the RA Government Decree N 666-N dated June 8, 2018.The Independent Administrator reconciled the revenues and payments data received from the government agencies and mining companies, and presented reconciliation results in the EITI Report.
According to the EITI MSG decision, the companies which had in the reporting fiscal year paid to the RA national budget taxes and payments equivalent to or exceeding AMD 150 million (except for the amounts, customs fees and customs duties paid to the Ministry of Nature Protection), were subject to reconciliation. For the Report the Independent Administrator reconciled data of 11 companies for 2017 fiscal year and 9 companies for 2016 fiscal year.
MINING COMPANIES SUBJECT TO RECONCILIATION FOR 2017
1. “Agarak CMC” CJSC
2. “Aktala Mining and Processing Enterprise” CJSC
4. “Kapan Mining and Processing Company” CJSC
5. “Lydian Armenia” CJSC
6. “Ler-Ex” LLC
8. "MULTI GROUP" CONCERN LLC
9. “Sagamar” CJSC
10. “Teghout” CJSC
11. “Zangezur Copper-Molybdenum Combine” CJSC
MINING COMPANIES SUBJECT TO RECONCILIATION FOR 2016
8. “Teghout” CJSC
9. “Zangezur Copper-Molybdenum Combine” CJSC
2016-2017 EITI reports submitted by the metal mining companies and State Agencies are available on Online Reporting Platform.
EITI Armenia 2017 Summary Data XLS
EITI Armenia 2016 Summary Data XLS
• Additional information on Environmental and Health Programs in accordance with the 5.2 "Subnational transfers" requirement of the EITI Standard
• Additional information on obligations of the metal mining companies for the socio-economic development of the community in accordance with the 6.1 "Social and environmental expenditures by extractive companies" requirement of the EITI Standard
* Data published in xls format is based on the reports in pdf format, certified by the electronic signature of officials of the government agencies and mining companies. In case of data discrepancies, refer to data in pdf format reports.